Polska Szkoła Grimsby

St. Joseph’s Catholic Primary Voluntary Academy

English Polski język

W niedzielę, 30 października przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w uroczystości zorganizowanej na cmentarzu wojskowym w Newark-On-Trent. Równe rzędy białych nagrobków kryją doczesne szczątki 440 polskich wojskowych, którzy w czasie II wojny światowej walczyli i ginęli na angielskiej ziemi.

Od lat już Zaduszki na Polskim Cmentarzu Wojskowym organizuje wielki przyjaciel Polaków i pamięci o naszych wojennych dokonaniach, Simon Elmer. Co roku przed grobami naszych przodków zbiera się coraz liczniejsza rzesza naszych rodaków. Niestety, z roku na rok w Newark pojawia się coraz mniej kombatantów, którzy odchodzą na wieczną wartę, ale na szczęście, o uroczystości wie coraz więcej Polaków zamieszkałych w UK i to oni zaludniają w ten dzień alejki między grobami lotników, spadochroniarzy pułkownika Sosabowskiego i pancerniaków generała Maczka.

Pojawiają się przedstawiciele polskich szkół sobotnich, w tym nasza skromna grupka, oraz kibice wielu polskich klubów, którzy na koniec uroczystości wznoszą okrzyk: „Cześć i chwała bohaterom !!!!” Są przedstawiciele organizacji angielskich, a w tym roku również grupa rekonstrukcyjna w mundurach wojsk polskich w Wielkiej Brytanii.

To wszystko razem tworzy niezwykły nastrój. Przez kilka chwil możemy się poczuć jak w Polsce na Wszystkich Świętych, czy w Dzień Zaduszny, co dla nas, Polaków na emigracji ma wartość bezcenną. Zadumę i refleksję widać było na twarzach wszystkich obecnych.